CE Master's Thesis presentations 16.10.2017

2017-10-16 08:30:00 2017-10-16 11:40:00 Europe/Helsinki CE Master's Thesis presentations 16.10.2017 CE Graduate's Corner 7/2017 Master's Thesis presentation event on Monday 16th October 2017 http://civileng.aalto.fi/en/midcom-permalink-1e7ad97dc660bbaad9711e786dc7f449e72130c130c Rakentajanaukio 4 A , 02150, Espoo

CE Graduate's Corner 7/2017 Master's Thesis presentation event on Monday 16th October 2017

16.10.2017 / 08:30 - 11:40
Maarintie 8 and Rakentajanaukio 4, Rakentajanaukio 4 A , 02150, Espoo, Otaniemi, FI

Rakennustekniikan laitoksen diplomitöiden esittelytilaisuudet järjestetään yhteisissä CE Graduate's Corner -tilaisuuksissa. Esittelyt kestävät á 15 minuuttia, jonka jälkeen keskustelulle varattu aikaa 5 minuuttia.

Master's Thesis presentations of the Department of Civil Engineering - CE Graduate's Corner will be held in public common seminars. Presentations will last á 15 minutes + 5 minutes for questions.

Diplomityöesittelyt - CE Graduate's Corner 7/2017 - 16.10.2017

Paikka/Place: R3, R4 ja R5, Rakentajanaukio 4 ja AS3 Maarintie 8

 

  1. Abbassi, Muneeb (Puttonen Jari) R5
  2. Heinonen Aiju (Pellinen Terhi) AS3  Maarintie 8
  3. Hirvonen Maiju (Korkiala-Tanttu Leena) R3
  4. Inkiläinen Ossi (Pellinen Terhi) AS3  Maarintie 8
  5. Johansson Niclas (Singh Vishal) R5
  6. Juutinen Joni  (Peltokorpi Antti) R3  
  7. Kalim Ahsan Abid  (Puttonen Jari) R5    
  8. Kinnunen Petri (Kiviluoma Risto) R4
  9. Klemetti Tuuli (Korkiala-Tanttu Leena) R3
  10. Koskinen Olli (Korkiala-Tanttu Leena /Peltokorpi A.) R3  
  11. Laatinen Samuli ( Kiviluoma Risto) R4  
  12. Lehikoinen Niko (Niiranen Jarkko) R4  
  13. Luoma-Halkola Lauri (Peltokorpi Antti) R3  
  14. Makkonen Henri (Peltokorpi Antti) R3  
  15. Mattila Milla (Kurnitski Jarek) R5  
  16. Ohtonen Lassi (Korkiala-Tanttu Leena) R3  peruuntunut/cancelled
  17. Ojala Teemu (Punkki Jouni) R5  
  18. Partamies Roope (Rinne Mikael) AS3 Maarintie 8
  19. Pekki Pertti (Pellinen Terhi) AS3
  20. Riihonen Reea (Kiviluoma Risto) R4
  21. Riitakorpi Antti (Peltokorpi Antti) R3  
  22. Rintala Markus (Kiviluoma) R4  
  23. Ruutiainen Marketta (Pellinen) AS3 Maarintie 8
  24. Saarinen Ronja (Salonen Heidi) R5  
  25. Salojärvi Sampo (Korkiala-Tanttu Leena) R3  
  26. Sanjay Sreekala (Leveinen/Sistonen) R4  
  27. Sorasalmi Jani ( Lu-Tervola Xiaoshu ) R4   
  28. Suomela Pihla (Niiranen Jarkko) R4
  29. Ullah Farid (Punkki Jouni) R5  
  30. Vainio Lauri (Puttonen Jari) R5  
  31. Väre Kaisla (Puttonen Jari) R5  

(*valvoja professori/supervisor professor)

 

Esittelijät/M.Sc Thesis presentations 16.10.2017

 

AS 3 Maarintie 8     at 9:00-11 am      

  1. Partamies Roope (Rinne Mikael) AS3
  2. Heinonen Aiju (Pellinen Terhi)  AS3
  3. Pekki Pertti  (Pellinen Terhi) AS3
  4. Inkiläinen Ossi (Pellinen Terhi) AS3
  5. Ruutiainen Marketta (Pellinen Terhi)  AS3

R3, Rakentajanaukio 4  at 8:10-11:20 am  

  1. Klemetti Tuuli (Korkiala-Tanttu Leena) R3
  2. Hirvonen Maiju (Korkiala-Tanttu Leena) R3
  3. Koskinen Olli (Leena Korkiala-Tanttu/A. Peltokorpi ) R3
  4. Salojärvi Sampo (Korkiala-Tanttu Leena) R3
  5. Ohtonen Lassi (Korkiala-Tanttu) R3                                       Lyhyt tauko/Short break 9:50-10
  6. Juutinen Joni (Peltokorpi Antti) R3
  7. Luoma-Halkola Lauri (Peltokorpi Antti) R3
  8. Makkonen Henri (Peltokorpi Antti) R3
  9. Riitakorpi Antti (Peltokorpi Antti) R3

R4, Rakentajanaukio 4   at 8:30-11:20 am

  1. Kinnunen Petri (Kiviluoma Risto) R4
  2. Laatinen Samuli (Kiviluoma Risto) R4 
  3. Riihonen Reea (Kiviluoma Risto) R4
  4. Rintala Markus (Kiviluoma) R4                                             Lyhyt tauko/Short break at 9:50-10
  5. Lehikoinen Niko (Niiranen Jarkko) R4
  6. Suomela Pihla (Niiranen Jarkko) R4 
  7. Sanjay Sreekala (Leveinen Jussi/Sistonen) R4 
  8. Sorasalmi Jani (Lu-Tervola Xiaoshu) R4  

R5, Rakentajanaukio 4     at 8:00-11:20 am Schedule change, starts at 8:00!!!!!

  1. Abbassi, Muneeb (Puttonen Jari) R5
  2. Kalim Ahsan Abid  (Puttonen Jari) R5
  3. Vainio Lauri (Puttonen Jari) R5                                
  4. Johansson Niclas (Singh Vishal) R5
  5. Saarinen Ronja (Salonen Heidi) R5
  6. Mattila Milla (Kurnitski Jarek) R5 
  7. Farid Ullah (Punkki Jouni) R5  
  8. Ojala Teemu (Punkki Jouni) R5 
  9. Väre Kaisla (Puttonen Jari) R5    

 

16.10.2017 Esittelijät, aiheet, ohjaajat, valvojat, lyhyt kuvaus

Authors, titles, instructors, supervisors

*************************************************************

Author: Abbassi, Muneeb

Title: A test arrangement for experimental and numerical demonstration of pinching effect in reinforced concrete structures.

Instructor and Supervisor: Professor Jari Puttonen, Structural Engineering and Building Physics

************************************************************

Diplomityön tekijä: Heinonen Aiju
Aihe: Kierrätysasfaltin markkinakelpoisuuden edellytysten luominen – Demokohteena bitumikatetta (kattohuopaa) sisältävä asfaltti

Ohjaajat: DI Kalle Aromaa, Anton Paar Nordic AB; FM Kati Tuominen, Tarpaper Recycling Finland Oy
Valvoja: Professori Terhi Pellinen, Tietekniikka

********************************************************

Diplomityön tekijä: Hirvonen Maiju

Aihe: Maahan asennettavan geopolymeerirakenteen soveltuvuus tärinän vaimentamiseen

Ohjaaja: TkT Mauri Koskinen, WSP Finland Oy

Valvoja: Professori Leena Korkiala-Tanttu, Geotekniikka

********************************************************

Diplomityön tekijä: Inkiläinen Ossi

Aihe: Tietunneleiden toteumatietojen luovutusvaatimukset omaisuudenhallinnan ja kunnossapidon näkökulmasta

Ohjaaja: DI, Jere Keskinen, YIT Rakennus Oy

Valvoja: Professori Terhi Pellinen, Tietekniikka

********************************************************

Author: Johansson Niclas

Title: Effective Global Virtual Teaming

Instructor: Charalampos Charitidis, Citec Oy Ab

Supervisor: Assistant prof. Vishal Singh, Computer Integrated Construction (BIM)

**********************************************************

Diplomityön tekijä: Juutinen Joni

Aihe: Rakennustuotannon suorituskyvyn parantaminen aikataulujohtamisen keinoin

Ohjaaja: DI, Tuomas Aho, Fira Oy

Valvoja: Antti Peltokorpi, Aalto-yliopisto, Rakentamisen tuotantotalous

**********************************************************

Author: Kalim, Ahsan Abid

Title: Experimental Investigation and Numerical Simulation of Tension Stiffening Effect in Reinforced Concrete

Instructor and Supervisor: Professor Jari Puttonen

*********************************************************

Diplomityön tekijä: Kinnunen Petri

Aihe: Production Engineering of Massive Concrete Foundation for Wind Turbines

Ohjaaja: DI Esa Holttinen, wpd Finland Oy ja DI Anni Vuohijoki, wpd Finland Oy

Valvoja: Professori Risto Kiviluoma, Sillanrakennustekniikka

************************************************************

Diplomityön tekijä: Klemetti Tuuli

Aihe: Logistiikan optimointi tienrakennuskohteen massoittelussa

Ohjaaja: Professori, TkT Olli Martikainen, PFU Palveluinnovaation Kehityskeskus

Valvoja: Professori Leena Korkiala-Tanttu, Geotekniikka

***************************************************************

Diplomityön tekijä: Koskinen Olli(-Pekka)

Aihe: Townhouse-talojen kustannustehokkaat tuotantomenetelmät

Ohjaaja: Prof. Antti Peltokorpi, Aalto-yliopisto Rakennustekniikan laitos, TkT Riikka Kyrö, Aalto-yliopisto, Rakennustekniikan laitos

Valvoja: Professori Leena Korkiala-Tanttu, Geotekniikka

**********************************************

Diplomityön tekijä: Laatinen Samuli

Aihe: Teräsputkipaaluseinän tuennan rakennetekninen suunnittelu

Ohjaaja: DI Janne Peltonen, Ramboll Finland Oy

Valvoja: Professori Risto Kiviluoma, Sillanrakennustekniikka

************************************************

Diplomityön tekijä: Lehikoinen Niko

Laminointikalvon vaikutus lasirakenteen stabiiliuteen

Ohjaaja: DI Paavo Hassinen, Pontek

Valvoja: Apulaisprof. Jarkko Niiranen, Laskennallinen rakennetekniikka

**********************************************************************

Diplomityön tekijä: Luoma-Halkola Lauri

Aihe: Modular Service Concept for Hospital Retrofits

Ohjaaja: TkT Riikka Kyrö, Aalto-yliopisto ja DI Mikael Lindgren, Ramboll Finland Oy

Valvoja: Prof. Antti Peltokorpi, Rakentamisen tuotantotalous

*********************************************************************

Diplomityön tekijä: Henri Makkonen

Diplomityön nimi: IT-sovellusten pääkäyttäjämalli rakennusalan yrityksessä

Ohjaaja: DI Ville Väätäjä (Fira Oy)

Valvoja: Apulaisprofessori Antti Peltokorpi, Rakentamisen tuotantotalous

***********************************************

Diplomityön tekijä: Mattila, Milla

Aihe: Ylipaineistuksen ja ilmanpitävyyden vaikutus rakenteiden kosteustekniseen toimintaan

Ohjaajat: DI Camilla Vornanen-Winqvist, Aalto-yliopisto; DI Ilkka Jerkku, Sweco Asiantuntijapalvelut Oy

Valvoja: Professori Jarek Kurnitski, Lähes nollaenergiarakennukset (Nearly Zero-Energy Buildings)

**********************************************

Diplomityön tekijä: Ohtonen Lassi
Aihe: Kalvoton vakuumikonsolidointi Luhtaanmäen koekentällä

Ohjaajat: DI Timo Birling WSP Finland Oy ja DI Heikki Kangas Vantaan Kaupunki
Valvoja: Professori Leena Korkiala-Tanttu, Geotekniikka

**********************************************

Author: Ojala, Teemu

Title: Analyzing the air-entrainment of fresh concrete with an acoustic measurement system

Instructor and Supervisor: Professor of Practice Jouni Punkki, Concrete Technology

*********************************************

Diplomityön tekijä: Partamies Roope

Aihe:  Poraus- ja panostussunnittelun merkitys louhinnan aiheuttamien typpipäästöjen vähentämiseksi Kittilän kaivoksella.

Ohjaaja: DI Timo Halme, Forcit Oy Ab

Valvoja: Professori Mikael Rinne, Kalliomekaniikka

**********************************************

Diplomityön tekijä: Pekki Pertti

Aihe: Lean-ajattelun hyödyntäminen asfaltin tuotantoketjun hukan vähentämisessä

Ohjaajat: DI Manu Marttinen, NCC Industry Oy ja  TkT Jarkko Valtonen,

Valvoja: Professori Terhi Pellinen, Tietekniikka

**********************************************

Diplomityön tekijä: Riihonen Reea

Aihe: Betonirakenteiden vahvistaminen ulkoisilla teräsjänteillä

Ohjaaja: DI Jyrki Jauhiainen, Sweco Rakennetekniikka Oy

Valvoja: Professori Risto Kiviluoma, Sillanrakennustekniikka

************************************************************

Diplomityön tekijä: Riitakorpi Antti

Aihe: Muutosjohtaminen projektinhallintajärjestelmän käyttöönotossa

Ohjaaja: DI Vera Toivonen

Valvoja: Apulaisprofessori Antti Peltokorpi, Rakentamisen tuotantotalous

************************************************

Diplomityön tekijä: Rintala Markus

Aihe: Teollisuuden betonielementtirakenteiden tietomallipohjaisten suunnittelukäytäntöjen kehittäminen

Ohjaaja: Diplomi-insinööri, Teemu Ahonen, Pöyry Finland Oy

Valvoja: Professori Kiviluoma Risto, Sillanrakennustekniikka

*****************************************

Diplomityön tekijä: Ruutiainen Marketta
Aihe: Riskienhallinta ja turvallisuuskoordinointi rautatiehankkeessa
Ohjaaja: DI Katri Sjöholm, Welado Oy
Valvoja: Professori Terhi Pellinen, Tietekniikka

*************************************************

Diplomin työn tekijä: Saarinen Ronja

Aihe Kerroksellisen tiiliulkoseinärakenteen kuntotutkimukset,korjaustarpeen arviointi ja vaikutukset sisäilmaan

Ohjaaja: DI Virpi Sandström, Vahanen Rakennusfysiikka Oy

Valvoja: Apulaisprofessori Heidi Salonen, Sisäympäristötekniikka

***********************************************

Diplomityön tekijä: Salojärvi Sampo 

Aihe: Tuettujen kaivantojen sortumien tapaustutkimus

Ohjaaja: DI, Pekka Ruuti, YIT Rakennus Oy

Valvoja: Professori Leena Korkiala-Tanttu, Geotekniikka

***********************************************

Diplomityön tekijä: Sorasalmi Jani

Aihe: Temperierung-menetelmä ja sen soveltaminen massiivirakenteisten seinien kosteusteknisissä korjauksissa

Ohjaaja: DI Jukka Huttunen, IdeaStructura Oy

Valvoja: Professori Lu-Tervola Xiaoshu, Rakennusfysiikka (Building Physics)

***********************************************

Author: Sreekala, Sanjay

Title: Load bearing capacity of corroded reinforced steel bars

Instructor: D.Sc Esko Sistonen, University Lecturer, Department of Civil Engineering

Supervisor: Professor Jussi Leveinen, Teknillinen geologia (Geotechnical Engineering)

**********************************************

Diplomityön tekijä: Suomela Pihla

Aihe: Korkeiden betonielementtikerrostalojen runkoratkaisut

Ohjaaja: M. Eng. Aki Kemppainen, Sweco

Valvoja: apul. prof. Jarkko Niiranen, Laskennallinen rakennetekniikka

***********************************************

Author: Ullah, Farid

Title: Early Age Autogenous Shrinkage and Long-term Drying Shrinkage of Fibre Reinforced Concrete.

Advisor and Supervisor: Professor  Jouni Punkki, Concrete Technology

*********************************************

Diplomityön tekijä: Vainio, Lauri

Aihe: Kitkan hyödyntäminen massiivipuuelementeistä tehtyjen kantavien seinien vaakaliitoksissa

Ohjaaja: DI Jyrki Jalli, Idea Structura Oy

Valvoja: Professori Jari Puttonen, Talonrakennustekniikka

*********************************************

Diplomityön tekijä: Väre Kaisla

Aihe: Väännön aiheuttamat rasitukset elementtirakenteisen jäykistyskuilun pystysaumoissa

Ohjaaja: DI Auli Lastunen, Ramboll Finland Oy

Valvoja: Professori Jari Puttonen, Talonrakennustekniikka

 

Tervetuloa kuuntelemaan esityksiä!

Welcome to listen!

 

Seuraava ja vuoden 2017 viimeinen CE Graduate’s Corner tilaisuus järjestetään 27.11.2017

Next CE Graduate’s Corner seminar will be held in in 27th November 2017